Zábaly a obklady

Čo je to zábal?

Zábaly sú jedným z obľúbených a najbezpečnejších spôsobov aplikovať byliny a iné zložky na kožu a vieme ich použiť pre širokú škálu vecí. Poskytujú všetky výhody bylín, ale nie sú tak koncentrované ako silice alebo tinktúry.

Je to v podstate pasta z bylín, ílov, aktívneho uhlia, soli a iných prospešných látok, ktorá je zabalená v látke a umiestnená na kožu. Často sa pridáva hydroizolačnou vrstva z plastu alebo vodotesnej tkaniny. Niektoré obklady sa ponechávajú na pleti niekoľko hodín a menia sa niekoľkokrát denne.

Skladá sa zo sušených bylín alebo iných prospešných látok. Výhodou je, že telo je neustále v kontakte so všetkými prospešnými časťami bylín alebo rastlín, a to po dlhšie časové obdobie. Obklady sa často používajú na pomoc proti vredom, popáleninám, trieskam, infekciám a iným kožným problémom. Niektoré obklady možno použiť dokonca externe na pomoc pri vnútorných problémov.

Rovnako ako všetky prírodné lieky, nie sú mienené ako náhrada za lekársku starostlivosť, ale iba ako doplnok alebo na použitie v menej závažných prípadoch, keď lekárska pomoc nie je nutná.

Ako si vyrobiť obklad

Ako sme už spomenuli, zábal alebo obklad sa skladá z bylín, ílu, soli a iných liečivých prírodných látok. Niekedy sa využívajú aj tekuté extrakty z rastlín.

Bylina alebo liečivá látka je pomletá na hustú pastu s horúcou alebo studenou vodou. Horúca voda sa zvyčajne používa pre obklady, ktoré sa snažia vytiahnuť alebo odobrať nejaký výron alebo opuch, zatiaľ čo studená voda sa používa na obklady proti zápalu.

Tradičné, čerstvé alebo sušené byliny sa pomelú za použitia misky a kladivka a zmiešajú sa s vodou, a tak nám vzniká pasta. V dnešnej dobe, môžete použiť aj mixér alebo kuchynského robota. Môžete tiež použiť aj mleté sušené bylinky.

Ak nalejete malé množstvo teplej vody na všetky čerstvé alebo sušené bylinky, pomôže to extrahovať prospešné vlastnosti. Potom zmes nechajte vychladnúť na požadovanú teplotu pred nanesením na kožu.

Hustá pasta môže byť aplikovaná priamo na kožu alebo zabalená medzi dvoma vrstvami čistej látky pred použitím (v závislosti od rastliny). Gáza alebo tenká, organická bavlna sú ideálne pre toto, dôležité je mať hlavne látku, ktorá neabsorbuje príliš veľa tekutiny, alebo je príliš silná na to, aby byliny prichádzali do nepriameho styku s pokožkou.

Ako príklad vám uvedieme obklad na popáleninu na zápästí. Zabalíme bylinky medzi dve vrstvy gázy a umiestnime priamo na postihnuté miesto. Potom ho ešte obalíme plastovou fóliou, aby aj na koži držal.

Ďalším príkladom na zábal na pavúčie uhryznutie. Zmiešame účinné bylinky do pasty, nanesieme na miesto uhryznutia prikryjeme niekoľkými vrstvami nepremokavej gázy. Podľa miesta môžeme ešte upevniť páskou, aby sa neposúval.

Zloženie pasty: 2-3 lyžice (alebo viac podľa potreby) čerstvých alebo sušených byliniek, liečivé íly alebo aktívne uhlie, podľa potreby. Dostatok horúcej vody, aby sme mohli vytvoriť hustú pastu a organická látka na zakrytie, nepriepustná krycia látka na obklad.

Inštrukcie: z jednotlivých bylín spravte hustú pastu s pridaním hliny alebo uhlia a vody. Aplikujte priamo na ranu alebo umiestnite pastu medzi dvoma vrstvami tkaniny. Nechajte pôsobiť 20 minút až 3 hodín a podľa potreby opakujte.