Thajská masáž

V našom stresujúcom multimediálnom svete sme stále pod tlakom. Je na čase spraviť si prestávku od každodenného života, je to však ťažké pre väčšinu ľudí. Thajská masáž s týmto problémom určite pomáha.

Dokáže priviesť telo, myseľ aj dušu do rovnováhy, pomôže nám začať deň s obnovenou energiou, ale aj s väčším pokojom. Už ste niekedy boli na tradičnej thajskej masáži? Ak áno, viete, že táto forma liečby nemá nič spoločného s masážami, aké ste poznali predtým. Ak nie, môžete sa dostať do nálady pri nasledujúcom čítaní.

Tradičná thajská masáž (thajsky: Nuada Phaeno Boran) alebo thajská joga masáž je masážnou technikou. Spája v sebe prvky akupresúry, pasívnej jogy (pretiahnutie), meditácie a práca s energiou. Nikdy nejde iba o jedinú oblasť tela. V celom procese stojí v stredobode celý človek, rovnako ako v iných procedúrach z Ďalekého východu.

História thajských masáží

Pôvod tejto masážnej techniky je v Indii, v Ajurvédskej medicíne. Lekár Jivaka Kumar Bhaccha je považovaný za zakladateľa tradičné thajské masáže a je veľmi uctievaný v Thajsku. Od tej doby sa táto masáž považuje za neoddeliteľnú súčasť thajskej kultúry. Ľudia každého veku ňou môžu byť liečený v Thajsku. Úplne na rozdiel od nás, sa tu thajská masáž používa najmä ako preventívne opatrenie.

Pre orientálny zdravotnícky systém v skutočnosti neexistujú ochorenia. Všetko sú len energetické blokády, ktoré spôsobujú nevoľnosť a treba ich jednoducho odstrániť, aby bol človek zase zdravý. thajská masáž je teda jednoznačne v znamení zdravia a prevencie. Týka sa to najmä fyzickej a duševnej pohody a kvality života.  

Vykonávanie thajskej masáže

V thajskej masáži klient leží na zemi a masér je na rovnakej rovine. To umožňuje lepší prenos a využitie celej telesnej hmotnosti sily, tlaku a výkonu maséra, čím je možné dosiahnuť vysoký terapeutický prínos.

Podstatným aspektom tradičnej thajskej masáže sú komplexné aplikácie. Jednak sa to týka intenzívnej prípravy, ale samozrejme aj samotnej masáže. V osobnom rozhovore medzi terapeutom a klientom sa vykonáva podrobná anamnézu. Na jej základe sa určuje priebeh liečby.

Účinky thajskej masáže

 • Úľava od napätia a blokád – nielen na fyzickej, ale aj na emocionálnej a duchovnej úrovni.

 • Je možné znovu aktivovať regeneračné procesy klienta

 • Hlbokú relaxácia klienta

Liečba je založená na systéme neviditeľných energetických dráh, ktoré vedú cez naše tela. Pri tradičnej thajskej masáži sa terapeut zameriava na desať hlavných energetických dráh klienta. Pri stláčaní prstov, dlaní, lakťov, kolien a nôh používa terapeut používa extrémnu silu. Ďalšou zásadnou zložkou masážnej techniky je správne držanie tela a mierne naťahovacie cvičenia.

Táto jedinečná technológia všeobecne dosahuje výrazne lepšie výsledky ako západné masážne techniky. Základným prvkom je masírovanie miestnych bodov. Vnútorné orgány tak môžu byť pozitívne ovplyvnené opatreniami na diaľku. Masážne oleje preto nie sú povinné, ale špeciálne bylinné esencie masážny efekt zlepšia. Thajská masáž môže napokon trvať medzi 60 a 150 minútami.

Tradičná thajská masáž sa používa napríklad aj pri nasledujúcich príznakoch a syndrómoch:

 • neurologické poruchy / choroby, napr. Parkinsonova choroba, skleróza multiplex

 • Kardiovaskulárne / obehové poruchy, hypertenzia alebo hypotenzia

 • Nespavosť, syndróm vyhorenia, nervozita

 • Migréna

 • Poruchy pohybového aparátu, zlé držanie tela

 • ochorenie kĺbov

 • napnutie svalov

 • menštruačné kŕče

 • Zažívacie poruchy