Nasdaq

NASDAQ v sebe skrýva akronym a rovnomenná spoločnosť Nasdaq bola založená v roku 1971 Národnou asociáciou obchodníkov s cennými papiermi (angl. NASD. Nasdaq Stock Market vlastní a prevádzkuje spoločnosť Nasdaq, Inc. ktoré boli kótované na burze dňa 2. júla 2002 pod symbolom NDAQ. Keď sa trh burzy Nasdaq začal obchodovať 8. februára 1971, bol to prvý elektronický akciový trh na svete. Spočiatku to bol len systém cien a neposkytol spôsob, ako vykonávať elektronické obchody. Nasdaq Stock Market pomohol znížiť rozpätie a rozdiel medzi cenou ponuky a cenou akcií, ale medzi maklérmi, ktoré zarobil veľa peňazí na tomto rozdiely, je veľmi nepopulárny.

Tento akciový trh však nakoniec prevzal väčšinu veľkých obchodov, ktoré boli vykonané prostredníctvom mimoburzového systému obchodovania, hoci stále existuje veľa obchodov s cennými papiermi. V priebehu rokov sa burza Nasdaq stala skôr akciovým trhom pridaním obchodných a objemových výkazov, kviklån a automatizovaných obchodných systémov. Bol tiež prvým akciovým trhom v Spojených štátoch, ktorý začal obchodovať online, vyzdvihol spoločnosti kótované na burze Nasdaq a vydal vyhlásenie, že burza Nasdaq je akciový trh na nasledujúcich sto rokov. Nasdaq Stock Market prilákal nové rastové spoločnosti ako Microsoft, Apple, Cisco, Oracle a Dell a pomohol modernizovať IPO. Jeho hlavným indexom je NASDAQ Composite, ktorý bol uverejnený od svojho založenia. Jeho burzový fond však sleduje veľký index NASDAQ-100, ktorý bol zavedený v roku 1985 spolu s finančným indexom NASDAQ 100, ktorý zaznamenáva najväčších 100 spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie. V roku 1992 sa akciový trh Nasdaq pripojil k Londýnskej burze cenných papierov a vytvoril prvé medzikontinentálne spojenie trhov s cennými papiermi. Národná asociácia obchodníkov s cennými papiermi odštartovala akciový trh Nasdaq v roku 2000, aby vytvorila verejne obchodovanú spoločnosť. NASDAQ Composite index sa na konci 90. rokov minulého storočia zvýšil a potom v dôsledku .com bubliny prudko klesol.

10. marca 2000 dosiahol NASDAQ Composite maximum. V roku 2006 sa status burzy Nasdaq zmenil z akciového trhu na licencovanú národnú burzu cenných papierov. V roku 2007 sa Nasdaq spojil s OMX, popredným operátorom burzy v severských krajinách, rozšíril svoju globálnu stopu a zmenil svoj názov na skupinu NASDAQ OMX. Aby spoločnosť mohla byť zaradená na burzu, musí byť zaregistrovaná v Komisii pre cenné papiere a burzy v Spojených štátoch, musí mať najmenej troch tvorcov trhu (finančné spoločnosti, billige lån rki ingen hindring, ktoré pôsobia ako makléri alebo predajcovia určitých cenných papierov) a musí spĺňať minimálne požiadavky pre aktíva, kapitál, verejné akcie a akcionárov.

Vo februári 2011, v dôsledku oznámeného zlúčenia NYSE Euronext s Deutsche Börse, sa špekulácie vyvíjali, že NASDAQ OMX a Intercontinental Exchange (ICE) by si mohli vytvoriť vlastnú ponuku pre NYSE. V tom čase bola trhová hodnota spoločnosti NYSE Euronext 9,75 miliárd dolárov, hodnota Nasdaq bola 5,78 miliárd dolárov, ICE bola ocenená na 9,45 miliárd dolárov. EASDAQ bola založená ako európsky ekvivalent k burze Nasdaq. Bol zakúpený spoločnosťou NASDAQ v roku 2001 a stal sa NASDAQ Europe. Operácie boli však ukončené v dôsledku výbuchu .com bubliny. V roku 2007 bola spoločnosť NASDAQ Europe oživená ako spoločnosť Equiduct a v súčasnosti pôsobí v Börse v Berlíne. 18. júna 2012 sa spoločnosť Nasdaq OMX stala zakladajúcim členom iniciatívy Organizácie Spojených národov pre trvalo udržateľné výmeny akcií v predvečer Konferencie OSN o trvalo udržateľnom rozvoji. V roku 2016 získala spoločnosť Nasdaq výnosy súvisiace s výpismi z predaja.