Kúpele na Slovensku

Slovensko, ktorý sa nachádza v srdci Európy, ponúka najlepšie podmienky pre dokonalú kúpeľovú dovolenku. Hoci vo vnútrozemí doteraz zatiaľ nedotknuté masovou turistikou, ponúka obrovskú paletu rôznych destinácií a kúr. Liečivé termálne pramene a tradičné kúpele sú umiestnené čiastočne v ohromujúcom prírodnom prostredí, ako sú krásne hory Tatier. Slovensko je známe pre svoju nedotknutú prírodu, v až deviatich národných parkoch v krajine má obrovskú biodiverzitu. A najlepšie na to je, že netreba brať ani pôžičku na takúto dovolenku, keďže je cenovo veľmi dostupná.

Slovensko je už po mnoho storočí známe svojimi zdravými termálnymi prameňmi a najkrajšími kúpeľmi. Už Slovania používali miestnu dobrú teplú vody v regióne na kúpanie a hojenie rán. Už v roku 1549 sa publikovalo systematické ohodnotenie mnohých známych kúpeľov na Slovensku. Vzhľadom k tomu, že kúpele sa stávali čoraz dôležitejšími pre ľudí, vedeli mnohí šľachtickí ľudia oceniť obrovskú silu a dobrú službu kúpeľov na Slovensku. Napríklad slávna cisárovná Sisi si výrazne užívala svoje liečenie v kúpeľoch Dudince. Okrem sírnych kúpeľov – ako napríklad v Piešťanoch – sú známe tiež kúpele s kyselinou uhličitou alebo vysoko vápnité kúpele, takže si môžete byť istý, že v tejto pestrej krajine nájdete liečbu pre mnohé rôzne choroby.

Termálne kúpele s dlhou tradíciou

pikavippiZatiaľ čo niektoré kúpele na Slovenku, ako aj napríklad tradičné kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, ponúkajú vhodné prostredie a wellness najmä pre kúpeľných hostí a pokojných láskyplných dovolenkárov, väčšina kúpeľov je zameraná na rodiny s deťmi, pacientov a aktívnych turistov viac menej rovnomerne. Napríklad v Poprade, Dunajskej Strede a v Liptovskom Mikuláši sa objavili výrazné akvaparky, ktoré ponúkajú nielen rôznorodý priestor kúpeľov, štýlové sauny oblasti, program s relaxačnými masážami, ale majú taktiež vynikajúcu infraštruktúru. V tesnej blízkosti maďarskej hranice Komárno sľubuje, že so svojimi krásnymi kúpeľmi prinesie dostatok obmeny pre mladých aj starých. Kým v kúpeľoch v meste Bojnice sú pacientom prístupné iba miestne termálne kúpele, zábavu pre návštevníkov zaisťuje aj relax pri wellness procedúrach. V Bešeňovej a iných kúpeľov na Slovensku, hostia v zime môžu skombinovať jedinečnú zimnú dovolenku s relaxačnou návštevou upokojujúcich kúpeľov. Iné slovenské kúpele, napríklad kúpele v Podhájskej, sľubujú idylickú wellness dovolenku ďaleko od mestského hluku.

Kúpeľová dovolenka alebo liečenie s úrovňou:

Vzhľadom na to, že Slovensko je členskou krajinou Európskej únie, prevezme zdravotná poisťovňa spravidla časť vynaložených nákladov na liečbu v kúpeľoch. Avšak za predpokladu, že vám vašu liečbu na Slovenskom schváli aj váš lekár. Spoločne so svojím lekárom by ste tiež mali zvážiť, ktoré kúpele na Slovensku sú obzvlášť vhodne pre liečenie vašej choroby a či aj kvalita liečby zodpovedá stanoveným normám.

Vybrané kúpele na Slovensku:

  • Kúpele v Rajeckých Tepliciach – nájdete tu termálne bazény, saunový svet a rôzne masáže a kúpeľné liečby

  • Tatralandia v Liptovskom Mikuláši – najväčší akvapark na Slovensku a jeden z najväčších v Európe, zdrojom termálnej vody je vrt až v hĺbke 2500 metrov

  • Termálne kúpele Dudince – voda tu lieči zároveň pohybové, ale aj srdcovo-cievne choroby

  • Kúpele Piešťany – okrem kúpeľov ponúka aj zábaly a masky z liečivého piešťanského bahna

  • Termálne kúpele Trenčianske Teplice – liečivá voda tu má dlhoročnú tradíciu a ponúka liečbu pohybového aparátu

Viac informácií tu.