10 sauna tipov pre začiatočníkov

Ako sa správať vo fínskej saune, a čo by ste nemali robiť? Niečo viac fínske ako sauna neexistuje, a mnohí Fíni veria, že Fínsko nemôžete pochopiť bez sauny. Ale majú aj pochopenie pre zábrany a výhrady cudzincov, pokiaľ ide o to, sa úplne vyzlečený posadiť do vyhrievanej drevenej búdky. Stačí sa pozrieť na naše saunové tipy – potom sa zbavíte všetkých starosti.

1. Sauna je dobrá pre každého. Len novorodenci a ľudia s vážnymi chorobami, ako sú otvorené rany alebo srdcové problémy by sa nemali zúčastňovať sauny. V opačnom prípade si všetci môžu využívať saunu naplno, a isto si nenecháte tento zážitok vo Fínsku ujsť!

2. Fínska sauna je predovšetkým miestom fyzickej a duševnej očisty. Mnoho ľudí si myslí, že by sme sa mali správať v saune ako v kostole – čo vôbec nie je pravda a ani to neznamená, že nemôžete odpočívať. Posaďte sa ako vám je pohodlne, vypnite a užívajte si.

3. Pozvanie do sauny je česť. Ak máte dôvod na zrušenie, tak samozrejme, že je v poriadku, ale musíte mať na to naozaj dobrý dôvod! Spoločná sauna vytvára určité puto – musíte sa doslova vystaviť a už sa nemôžete skrývať. Hovorí sa, že dôležité rozhodnutia sa vo Fínsku prijímajú skôr vo saune, ako v pojednávacej miestnosti. Niečo na tom určite bude!

4. Farebné svetlo, aromatické vône a relaxačná hudba nemajú nič spoločného s fínskou saunou. Originálne fínskej sauny sú zle osvetlené, nie je tam hudba a nie je tam ani umelá vôňa – s výnimkou čerstvej brezy a zemného dechtu.

5. Fíni môžu ísť spolu s neznámymi nahý do sauny, pretože nahé telo je považované za niečo prirodzené. Nemusíte sa hanbiť za to ako vyzeráte, všetci sme predsa aj tak len ľudia. Ak nemáte skúsenosť so saunou a cítite sa nepríjemné úplne vyzlečení, nebojte sa – Fíni to pochopia, ak dávate prednosť aj naďalej noseniu plaviek alebo uteráku.

6. V skupinách idú muži a ženy do sauny samostatne, ale rodiny idú ruka v ruke. Ak ste v zmiešanej skupine, ktorá chce ísť do sauny, je to úplne v poriadku sa pýtať a diskutovať, kto a ku komu ide do sauny.

7. „Vasta“ alebo „Vihti“ (názov závisí od regiónu) je zväzok čerstvých brezových vetvičiek, s ktorým si jemne tlčiete po koži. Môže to znieť divne, ale je to veľmi dobré pre pleť – uvidíte, akú jemnú a hladkú budete neskôr mať svoju pokožku.

8. Neexistujú žiadne pravidlá o tom, ako často môžete urobiť nálevy. Kedykoľvek máte chuť na krásny oblak pary, nalejte vodu na ohrievacie teleso a hotovo.

9. V saune sa potíte veľa, takže by ste mali aj veľa piť. Voda je pravdepodobne najlepšia, ale Fíni radšej pijú pivo a mušt. Ďalšou tradíciou vo fínskej saune sú vyprážanie párky v alobale priamo na peci alebo na otvorenom ohni.

10. Pokiaľ ide o sauny neexistujú žiadne pevné pravidlá, pretože to vždy závisí aj od okolností. Dôležité je, aby ste sa mohli zrelaxovať, porozprávať, vypiť niekoľko pohárov a užiť si nádherný pocit po saune, ktorý prichádza, keď máte čisté telo i dušu.